İnfaz Rejimi ve Suça Dönüş

Cevdet Güneş

Yazarın şu ana kadar yazılmış 5 makalesi bulunuyor.

İnfaz Rejimi ve Suça Dönüş

Ülkemizde yeni suç-suçlu oranı çok az ve buna karşılık yeniden suç işleme oranı da yüksektir. Hepinizin malumu olduğu üzere de ceza infaz kurumlarına yeniden gelen hükümlü ve tutukluların birçoğu eski hükümlü ve tutuklulardan oluşmaktadır. Yine bununla beraber ayrı bir sorun da, bu şekilde defalarca suç işlemiş kişi ile cezaevine ilk kez girmiş kişilerin (fiziksel imkanların yetersizliği nedeniyle) aynı koğuşta barındırılmasıdır. Bu durum yeni suç işlemiş ve ilk kez cezaevine girmiş kişi için maalesef ki çok kötü bir durumdur. Ülkemizde suça geri dönüş oranının yüksek olmasının bir nedeni de budur. Halbuki bölge cezaevleri yapılarak suç işlemeyi meslek haline getiren bazı hükümlülerin burada farklı bir infaz rejimi ile barındırılması toplum yararı açısından daha iyi olacaktır. Günümüzde suç işlemeyi meslek haline getiren bir kişinin de, ilk kez cezaevine giren bir kişinin de ayda 3 kapalı görüş, bir açık görüş ile haftada bir telefon görüşme hakkı vardır. İnfaz rejimi farklı olan bölge cezaevleri yapılsa ya da halihazırda cezaevleri bu amaç için bölünerek; örneğin normal cezaevlerinde verilen hakların bir ksımının bu cezaevlerinde verilmemesi bence hem suça dönüş oranının azaltır, hem de verilen cezaların bir caydırıcılığı  olur. Halihazırda sistemde  -suç işlemeyi meslek haline getirmiş-  hükümlü-tutuklu yeniden cezaevine girmeyi kendine bir sıkıntı olarak görmemektedir.

Yukarıda belirttiğim durumlarla birlikte bu konu ile ilgili bir kurumu ziyarete gelen bir (suç işlemeyi meslek haline getiren) bir hırsızlık tutuklusunun annesi tarafından söylenen düşündürücü cümle aynen şu şekildeydi “keşke kuyumcu felan soysaydı da yattığı bir işe yarasaydı”

Yine suç işlemeyi meslek haline getirmiş bir tutuklu da şahsıma aynen şu sözleri söylemişti. “Şimdi abi sen sabah tıraş olup, giyinip, hazırlanıp buraya işine geliyorsun ya, bende sabah giyinip hazırlanıp işe(hırsızlığa) çıkıyorum”

Bu insanları bu şekilde düşünmeye sevk eden nedir sizce ?

Halbuki suç işlemeyi meslek haline getirmiş kişilere yukarıda bahsettiğim farklı infaz rejimi uygulansa şu an sürekli artmakta olan suç oranı da kesinlikle azalacaktır. Bir nevi kaba bir tabirle içeri için yapılan bu uygulama dışarıyı rahatlatacak ve güven ortamını artırıp, suç oranını düşürecektir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.