Adana F Tipinde Son Durum…


Özgecan Aslan’ı canice katleden Ahmet Suphi Altındöken ile babası Necmettin Altındöken, 11.04.2014 tarihinde saat 15.00 sularında Adana F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda silahlı saldırıya uğradı.
Saldırı sonrası hastaneye kaldırılan Ahmet Suphi Altındöken ölürken, babası Necmettin Altındöken tedavi altına alındı.

Özgecan Aslan’ı katleden cani Ahmet Suphi Altındöken ile babası Necmettin Altındöken, kaldıkları Adana F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda silahla vurulmalarının ardından olayla ilgili ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya başladı.

Olay sonrası yapılan soruşturmalar neticesinde, Özgecan’ın katilini vuran mahkumun kimliği ortaya çıktı.Cezaevinde silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişinin A.G. isimli mahkum olduğu öğrenildi.Ayrıca A.G.’nin, olayda kullanılan 6,35 mm çapındaki silahı tuvaletten aldığını söylediği belirtildi.Olayın koğuş içerisinde gerçekleştiği ve silah sesleri üzerine koğuşa gelen infaz ve koruma memurunun A.G. tarafından bir süre rehin alındığı iddia edildi.
Cezaevlerinin dış güvenliği İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Jandarma tarafından, iç güvenliği ise Adalet Bakanlığı’na bağlı İnfaz ve Koruma Memurları tarafından sağlanıyor.
Çalışanlarının duyarlı kapı, x-ray cihazı ve elle üst araması gibi çeşitli kontrollerin ardından kuruma alındığı, yüksek güvenlik hassasiyetine sahip bir ortamda, silah gibi bir nesnenin cezaevi içerisine nasıl sokulduğu ayrıca merak konusu.

Olay sonrası Adalet Bakanlığı, olayla ilgili iki müfettiş görevlendirdi. Adalet Bakanlığı müfettişleri, olayda kullanılan silahın nasıl, kim veya kimler tarafından kuruma sokulduğu, gerçekleştirilen olayda kusur veya ihmallerin bulunup bulunmadığı, şayet varsa tespit edilmesi konusundaki merak edilen sorulara cevap arayacak.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, olayla ilgili olarak, “Cezaevinde kim olursa olsun birinin öldürülmüş olması asla kabul edilemez. Silah nasıl içeriye sokuldu, kimin, ne şekilde, nasıl ihmali, kusuru varsa mutlaka ortaya çıkarılacaktır” şeklinde konuştu.
Olay sonrası Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, cezaevine giderek incelemelerde bulundu.
6,35 mm  çapında bir silahın kullanıldığı olayla ilgili olan memur, mahkum ya da mahkumların sorgularının devam ettiği bildirildi.

 

haberler.com


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.