Bakan Bozdağ’dan Danıştay Savcısına Yanıt

Bakan Bozdağ’dan Danıştay Savcısına Yanıt

Adalet Bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ,  Danıştay Savcısının “ortaöğretim de başörtüsü serbestliliği” ni getiren yönetmeliğe karşı iptal istemini twitter hesabı üzerinden yanıtladı.

“Danıştay savcısı’nın ortaöğretimde başörtüsü serbestliği getiren yönetmelik hükmünün iptali istemi, Çocuk Hakları Sözleşmesine/anayasaya aykırıdır” diyen Sayın BOZDAĞ Çocuk Hakları Sözleşmesi, başörtüsü yasağına gerekçe yapılmaz/yapılamaz. Aksine, başörtüsü serbestliğine gerekçe ve dayanak oluşturur Danıştay Savcısı belli ki “Çocuk Hakları Sözleşmesini” okumamış ya da ideolojisi, okuduğunu anlamasını engellemiş olabilir. Şeklinde ki açık ifadeleriyle Çocuk Hakları Sözleşmesinin ilgili maddelerini aynen yazarak Savcının haklı olup olmadığına dair kararı kamuoyuna bırakmıştır.

Sözleşme ile her çocuğun özel hayatı, ailesiyle ilişkisi, onur ve itibarı, her türlü haksız saldırıya/müdahaleye karşı açıkça korunmuştur. Sözleşme; her çocuğun özel yaşantısı, ailesiyle ilişkisi, onur ve itibarının haksız müdahalelere karşı yasayla korunmasını hak olarak görür. Çocuk Hakları Sözleşmesine göre ortaöğretim de çocuğun din ve vicdan hürriyeti gereği başörtüsü takması tartışmasız bir insan hakkıdır. Yine Sözleşmeye göre her çocuğun özel hayatı, ailesiyle ilişkisi, onur ve itibarının haksız müdahalelere karşı yasayla korunma hakkı vardır. Sonuç olarak Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocuğun başörtüsü takma yasağının değil; çocuğun başörtüsü takma hakkının tartışmasız bir delilidir. Çocuk Hakları Sözleşmesinin bu hükümleri, çocukların din ve vicdan özgürlüğüne,inancını açıklama özgürlüğüne saygıyı esas almaktadır.

İşte o maddeler;

1)”Taraf devletler,çocuğun düşünce, vicdan ve din özgürlükleri hakkına saygı gösterirler.”(Md.14/1)

2)”Taraf Devletler,ana–babanın ve gerekiyorsa yasalvasilerin;..çocuğa yol gösterme konusundaki hak ve ödevlerine,saygı gösterirler(Md.14/2)

3)”…Çözümler düşünülürken, …çocuğun etnik, dinsel, kültürel ve dil kimliğine gereken saygı gösterilecektir.”(Md.20/3)

4)”Her çocuğun özel yaşantısına,aile ,konut ve iletişimine keyfi ya da haksız bir biçimde müdahale yapılamayacağı gibi…”Md.16/1)

5)”…onur ve itibarına da haksız olarak saldırılamaz.”(Md.16/1)

6) “Çocuğun bu tür müdahale ve saldırılara karşı yasa tarafından korunmaya hakkı var.”(Md.16/1-2)


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.