Ceza İnfaz Kurumları Personeli İçerisinde İnfaz ve Koruma Memurunun Yeri ve Görevi

Burak BAHÇACI

Yazarın şu ana kadar yazılmış 19 makalesi bulunuyor.

Ceza İnfaz Kurumları Personeli İçerisinde İnfaz ve Koruma Memurunun Yeri ve Görevi

İnfaz ve koruma memurunun görevleri; ceza infaz kurumlarının yönetimi ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında ki tüzükte belirtilmiştir. Peki infaz ve koruma memurları arasındaki görev dağılımını kim neye göre yapıyor?

İnfaz memurlarının görevleri kurum sıralı amirlerince yapılmaktadır. Kurum müdür ve amirleri görevlendirmeler esnasında çoğunlukla kendi İnisiyatifleriyle görevlendirme yapmaktadırlar. Bu durumda aynı unvana sahip memurlar arasında hoşnutsuzluğa sebep olabilmektedir. Bu hoşnutsuzluğun sebebi en başta görevlendirilmesi yapılan memurun yıllarca görevlendirildiği birimde sabit kalması ve ceza infaz kurumundaki diğer bölüm ve birimlerinde çalışmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Yaşamın her alanında olduğu gibi ceza infaz kurumundaki bölüm ve birimlerinde kendine göre zorlukları ve sorumlulukları vardır. Ancak şu da bir gerçektir ki -atasözünden de belirtildiği gibi- “aç tokun halinden anlamaz.” Yıllarca ceza infaz kurumlarında çalışıp daima aynı birimde görev yapan memurların ceza infaz kurumunun asıl kuruluş amacının gerçekleştiği hükümlü ve tutuklularla birebir iletişimde olan memurun halinden anlayabilir mi ya da umurun da olur mu? Bu durumu ortadan kaldırmak için öncelikle infaz ve koruma memurlarının da mesleği ile ilgisi olmayan çeşitli bölüm ve birimlerde görevlendirilmeye son verilmelidir. Bu bölümlere infaz ve koruma memurları değil de görevinin gerekliliklerini yerine getirebilecek yeterliliklere ve unvana sahip memurların ceza infaz kurumlarında görevlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde bir değişiklikle ‘ben işi öğrenmek için yıllarımı verdim kimse beni bu görevden alıp ceza infaz kurumunda vardiya hazır kuvvet ya da başka bir yerde görevlendiremez düşüncesi kaldıracak infaz ve koruma memurunun asli görevi yerine getirilerek memur eksikliğinden doğan güvenlik açığı kapanmış olacaktır.

infaz ve koruma memurunun asli görevleri ile birimler arasındaki iş ve işleyiş arasında farklılık bulunmaktadır. Bu farklılıkların olumsuz düşünce ve sonuçlarını kaldırmak için belirli kurallara bağlı olarak ve belirli zaman aralıklarında infaz ve koruma memurlarının görev yerleri değiştirmeli kurum içerisinde bir sirkülasyon sağlanmalı, böylelikle infaz ve koruma memurlarında yerleşmiş olan gündüz vardiya personeli ayrımı ortadan kaldırılmış olur. İnfaz ve koruma memurunun temelini oluşturan kurumu zor işi yapan vardiya ve hazır kuvvet (ani müdahale) birimlerinin ceza infaz kurumlarında ki görev yapılacak en son yer, en basit birim olarak görülmesini de ortadan kaldıracak, unvanı infaz ve koruma memuru olan memurların bu iki birim dahil zaman zaman görev yeri değişikliği yapılması gerekmektedir. Özellikle vardiyaların yer ve zamana göre değişen, yatış yeri, sürgün yeri yakıştırmalarının son bulması da sağlanacaktır. Gece gündüz demeden ceza infaz kurumu tipine göre değişiklik gösteren ortalama 10 15 personel ile ceza infaz kurumunun işleyiş ve güvenliğini sağlamaya çalışan vardiyalara gerekli önem ve değerin verilmesi gerekmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. muzaffer onur dedi ki:

  çok güzel bir konuya değinmişsiniz tebrik ederim

  1. Burak BAHÇACI Burak BAHÇACI dedi ki:

   teşekkür ediyorum arkadaşım

 2. Celil dedi ki:

  Kesinlikle haklısın. Vardiya Ceza İnfaz Kurumlarının kalbidir. Yazı için teşekkürler..Bir de atasözü ‘Tok açın halinden anlamaz’ olacaktı:)

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.