Cunta Gözaltılarında Sıra Adliye ve Ceza İnfaz Kurumlarında


İzmir merkezli 4 ilde polis tarafından düzenlenen operasyonda, 37 zabıt katibi ve infaz koruma memuru gözaltına alındı. Şüphelilerin, darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınanların işlemlerini yavaşlatıp, suçluları kaçırma eğiliminde oldukları öne sürüldü.

İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bugün saat 06.00 sıralarında, İzmir merkezli 4 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Operasyonlarda, 37 zabıt katibi ve infaz koruma memuru gözaltına alındı. Zanlılar İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

15 Temmuz günü yurt genelinde meydana gelen darbeye teşebbüs olayları sonrasında gözaltına alma haklarında işlem yapılan ve tutuklanan şüphelilerle ilgili olarak bir takım zabıt katibi ve infaz koruma memurlarının işlemleri sekteye uğratmak, işlemleri yavaşlatmak suçluları kaçırmak eğilimi içerisinde bulundukları, şüphelilere yardımcı oldukları tespit edildi. Ayrıca şahısların cezaevi içerisinde provakatif eylem yapabileceği bilgisine ulaşıldı. Operasyonun yapıldığı diğer illerin Aydın, Ankara ve Isparta olduğu öğrenildi.

‘YANGIN ÇIKARIP KAÇIRACAKLAR’ İHBARI BAŞLATTI

İzmir merkezli 4 ilde başlatılan zabıt katibi ve ceza infaz koruma memurlarına yönelik operasyonun yangın çıkararak bir grubun kaçması sağlanacağı ihbarı üzerine yapıldığı öğrenildi.

Emniyet yetkilileri kaçırma ihbarının teyide muhtaç olduğunu belirtirken risk göze almamak için Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde bu ihbar üzerine yapılan incelemelerde ise başka veriler de elde edildi.

Bunlardan birinin içeride görevli memurların kimin hangi koğuşta kaldığının tespit edilmesi olduğu kaydedildi. Buna göre yapılan incelemelerde koğuş girişi fotoğraflarının çekilip dışarıya sızdırıldığı tespit edildi.

Buna göre adeta konum tespiti yapılıp cezaevinden kaçmalarının sağlanmasının düşünüldüğü öğrenildi. Bir diğer önemli bilginin ise Fetullah Gülen’in yeğeni Mehmet Mezher Gülen’e gönderilen not olduğu belirlendi.

Cezaevinin havalandırma alanında, tutuklular tarafından bir sonraki havalandırma alanına atılarak zincirleme şekilde Gülen’in yeğenine ulaştırılmak istenen notta, “Mezher abi hani iş tamamdı. Bu girişim başarısız oldu. Arkadaşlar iyi organize olamadılar herhalde, şimdi ne olacak?” ifadelerinin olduğu kaydedildi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.