Gardiyan Değil!

Muhammet BİRER

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

cte

Adalet Bakanlığı’nın İnfaz ve Koruma Memuru alacak olması ve taleplerin yoğun olarak gerçekleşmesi Mesleğimize ilgiyi oldukça arttırdığını göstermiştir. İnfaz ve Koruma Memuru kimdir ve ne iş yapar ?

Adalet Bakanlığı’nın 3 Bin gibi azımsanmayacak bir rakamda İnfaz ve Koruma Memuru alacağına dair haberler ve ardından gelen yoğun talepler İnfaz ve Koruma Memuruluğuna ilginin arttığını göstermektedir.

İnfaz ve Koruma Memuru ne demektir, çalışma şartları nasıldır, ne iş yapar?

İnfaz ve Koruma Memuru, toplumun yakından tanıdığı meslek adıyla Gardiyan, çalışma koşulları ve görevler açısından ağır bir meslek gurubudur. İnfaz ve Koruma Memurları; Türk Adalet Sisteminin kanun ver yükümlülüklerine uygun bir çerçevede; hükümlülerin ya da tutukluların günlük ihtiyaçlarından güvenliklerine , Ceza İnfaz Kurumunun bakımı ve güvenliğine kadar birçok konuda sorumluluk taşıyan Cezaevi Personelidir.

İnfaz ve Koruma Memurlarının görevleri şu şekilde özetlenebilir:

Hükümlü ya da tutukluların, Ceza İnfaz Kurumu güvenliği açısından gerekli arama yapılır, üzerilerinde bulundurmamaları gereken eşyalar hakkında işlem yapar ve varsa üzerilerinde taşıdıkları değerli eşyaları kayda geçer.

İnfaz ve Koruma Memuru, Ceza İnfaz Kurumunun temizliğinden ve güvenliğinden de sorumludur. Koğuş kapıların kilitleyerek, güvenlik açısından kontrol eder ve mahkumların firar girişimlerinde bulunmamaları için gerekli tedbirleri, mesleki ehliyet sınırları içinde, güvenlik önlemlerini alırlar.Tutuklu ve hükümlüler hakkında görev alanları dahilinde kayıt tutarak, yoklama alırlar.

Ayrıca hükümlü ya da tutukluların duruşma ve görüşme salonlarına güvenli ve düzenli şekilde götürülmesi, yeme-içme ihtiyaçları, temizlik ve kişisel bakımları gibi her türlü ihtiyaçlarını ilgilendiren konularda İnfaz ve Koruma Memurları sorumluluğu altındadır.

Dolayısıyla İnfaz ve Koruma Memurlarının görev yeri Ceza İnfaz Kurumlarıdır. Kurum ortamı, koğuşlar, kimi zaman karışık ve gürültülü bir atmosfer içerisinde olduğu için her ne kadar olumsuz yönleri de olsa Görevimiz uğruna meslek hayatımızın tamamını geçireceğimiz mekanlardır Ceza İnfaz Kurumları.. Görev yerleri; karmaşık, hareketli Ceza İnfaz Kurumları olabilmekte ve Kuruma göre İnfaz ve Koruma Memuru, olaylar arasında kendini bir anda olayları yatıştırmaya çalışırken bulabilmektedir. Sonuçta İnfaz ve Koruma Memuru bu durumlar karşısında atik davranarak, Kanuna göre ehliyet sınırları içinde duruma müdahale etmek zorundadır. Tüm bu çalışma koşullarından anlaşılacağı gibi İnfaz ve Koruma Memurlarının bedence kuvvetli, atik ve soğukkanlı olmaları, bunun yanında sorumluluk duygusu gelişmiş, ağır çalışma koşulları karşısında esnek davranabilecek niteliğe yani büyük özelliklere sahip olmaları ve bulunmaları beklenir.

Ben bir İnfaz ve Koruma Memuru olarak Mesleğimizin zor ve çok önemli olduğunu defalardır belirtiyorum. Ceza İnfaz Kurumları içerisinde Mahkumların infazlarını geçirdikleri zaman boyunca İnfaz ve Koruma Memurları tarafından Topluma kazandırma çabaları hafife alınmayacak çok ciddi konulardır. Sorunlu insanlara sorumluluk kazandırmaya çalışırken bir nevi Türk Toplumunda gelecekte nerelerde neler yapabileceklerini istisnai şahıslar hariç şekillendirmeye çalışıyoruz. Çünkü binlerce sorunlu insan ve binlerce insanın sürekli değişen on binlerce karakterleri ,hal ve hareketleriyle karşılaşmak zorunda kalarak zeki bir şekilde hamle yapmak hiçte kolay bir mevzu değil.

MUHAMMET BİRER


YAZARIN SON YAZILARI
Reform İçimizde Saklı !! - 12 Haziran 2016
Gardiyan Değil! - 24 Nisan 2016
Kadın Olmak! - 8 Mart 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ramazan gündoğdu dedi ki:

  yazınız yanlış tespitle başlamış ikm alımlarına müracaatlar mesleğe duyulan ilgi ile alakalı değil konjoktürel nedenlerle değerlendirmeniz gerekirdi müracaat sayısı sizi bu düşünceye sevk ettiyse yanıldınız demek çünki benim ikm olmak için sınava girdiğimde önce kapalı spor salonu sınav yapılacak denildi kalabalık artınca ise atatürk statyumumda sınav yapıldı tahminim kalabalık 5000 – 6000 kişi idi alınacak ikm sayısı ise 250 erkek 50 bayan bu savla yola çıkarsak o zamanlar meslek daha popülermiş yani mesleğin popülaritesi düşmüş oluyor saygılarımla

  1. Muhammet BİRER Muhammet BİRER dedi ki:

   Değerli Meslektaşım herşeyden öte Nasip kavramı var ardından Türkiye Cumhuriyeti Devleti Adaletinin dağıtıcılarındanız ve ne kadar Ülkemizde her konuda dalgalanmalar olsa da benim ve senin mesleğine talepler var herhangi bir zorunluluk yok,Şükrederek yaşamak gerek,, sevgilerimle

   1. ramazan gündoğdu dedi ki:

    son zamanların moda tabiri zorla değil ama elbette yazımı tam okursanız ben bu konuya girmedim
    Hamd, bütün nimetleri Allahü teâlânın yarattığına ve gönderdiğine inanmak ve söylemek demektir. Şükür, bütün nimetleri İslamiyet’e uygun olarak kullanmak demektir.
    Hamd ile Şükür Arasındaki fark haddim olmayarak
    ve niyetim demoğoji yapmak değil

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.