Görev Sınıfı Belli Olmayan İKM

Cevdet Güneş

Yazarın şu ana kadar yazılmış 5 makalesi bulunuyor.

 Görev Sınıfı Belli Olmayan İKM

Evet, gerçekten de sınıfı belli olmayan bir görev yapmaktayız. Mesleğe girerken en az 1.70 boy ile boyun son iki rakamının 13 fazlası ile 17 eksiği arasında kilo isteniyor Genel İdari Hizmetler personeli sayılan İkm’den. Yine mesleğe girerken tam sağlık raporu isteniyor GİH personeli İkm’den. Yine cezaevlerinde bir isyan veya düzen bozucu bir durum olduğunda GİH personeli İkm’den hesap sorulur. Neden GÜVENLİĞİ SAĞLAMADIN? diye. Yine GİH sınıfı İkm’ye yaptığı görev ile ilgili silah alabilirsin denir.
Bu zamana kadar hep farklı kanunlarda (CİK HARİÇ) ibareleriyle maalesef birçok haktan yoksunuz. Temelde güvenlik hizmeti icra ediyoruz, ancak GİH personeli olarak maaş alıyoruz. Acaba görevi başında bu kadar sık şekilde tehdit ve hakarete maruz kalan başka bir GİH sınıfı iş kolu var mıdır ? Ya da sabıkalı şahıslar tarafından vücudunda kalıcı izler bırakılan başka bir GİH personeli ? Ya da her dakika bir hükümlünün iftirasıyla işini,ekmeğini kaybetme tehlikesini hangi GİH personeli yaşıyor? Tepemizde demoklesin kılıcı gibi sallanan bunun gibi birçok sorun var ve buna rağmen Ceza İnfaz Personeline GİH sınıfında olmasına rağmen sendika yasak deniyor ve sorunlarıyla bir kez daha başbaşa bırakılıyor…
Geçen yasama döneminde yarım kalan 616 sayılı Ceza İnfaz Kurumları Güvenlik Hizmetleri Kanunu tasarısı buna benzer bazı sorunlarımıza merhem olacaktı ancak umutla ve sabırla beklediğimiz o yasa da geçmedi.  O yasama yılı bitti,ondan sonraki yasama yılı da bitmek üzere, ve  görünüyor ki beklediğimiz bu yasa bu dönemde de çıkmayacak. Yaklaşık yarım asırdır konuşulan bu dış güvenlik yasası eski yeni birçok memurumuzda haklı olarak umutsuzluğa yol açmış durumdadır. Yine şu an bazı meslek gruplarına verilmesi planlanan yıpranma hakkında maalesef hiçbir şekilde adımız geçmemektedir. Belki de en çok yıpranılan mesleği icra etmemize rağmen hak ve haklar verildiğinde adımız hiçbir şekilde anılmamaktadır.
Bu kadar sorunla baş etmeye çalışan Ceza İnfaz Kurumu personeline yıllardır yıpranma başta olmak üzere beklediği haklar ne zaman verilir bilinmez ancak, birçok arkadaşımızın nasıl ve ne şekilde yıprandığına az çok hepimiz şahit oluyoruz,olmaktayız.
Uzun süredir beklediğimiz ve gerçekten hakettiğimiz haklarımıza bir önce kavuşarak görev sınıfımızın olması gerektiği gibi güvenlik personeline alınması en büyük arzumuzdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Şahin KARA dedi ki:

    Yüreğinize sağlık cevdet bey…oldukça başarılı yazı olmuş. Tebrik ederim.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.