İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Çilesi

Muhammet BİRER

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

Hepimizin malumu olduğu üzere tayin olayının gerçekleşmesi en zor olan kurumların başında bakanlığımız ve ona bağlı olarak da müdürlüğümüz gelmektedir. Birçok meslektaşımız çeşitli nedenlere görev yaptıkları kurumlardan başka kurumlara gitmek için her sene havuz tayini yazıyorsa da bunların çok çok büyük bir kısmı reddedilmektedir. Bu yazıda en çok muzdarip olduğumuz bu havuz tayini konusuna eğilmeye çalışacağım.

Yaptığımız işin ne kadar zor ve yorucu olduğu muhakkaktır. Birçok meslektaşımız da kendi memleketleri dışında görev yaptıklarından dolayı bu yorucu meslek, aile ve memleket hasreti ile birlikte omuzlarında daha büyük bir yüke sebep olmaktadır. Bu yüzden her tayin döneminde birçok meslektaşımız küçük bir umutla tayin yazsa da maalesef ki çok küçük bir grup bu tayinlerde istediğini elde edebiliyor. Mesela benim çalıştığım kurumda son havuz tayin döneminde yaklaşık 50 kişi tayin yazmasına rağmen sadece 4 kişinin tayini çıkmıştı.
Bakanlığımızda uygulanan bu çok da sağlıklı olmayan tayin sistemi yerine Sağlık Bakanlığında yer alan hizmet puanına göre atama uygulaması getirilirse tahminimce personelin bu konudaki mağduriyeti en aza indirgenecektir. Adalet bakanlığı atama ve tayin yönetmeliğinde geçen mevcut bu sistemde çok genel şartlar konulmuş(en az 2 yıl çalışma süresi, temiz sicil vb.), tayin isteyen personel arasında çok net ayrımlar yapılmamıştır. Bu konulan şartlar biraz daha detaylandırılıp, biraz daha personel arasında adil bir sıralama yapılsa, (bence) yaşadığı memlekete gitmek isteyene de bir kolaylık sağlansa personelimiz çok daha mutlu olacaktır.

Birçok cezaevinde hükümlü/tutuklu sayısı-personel sayısı dengesizliği bu tayinlerin ne kadar sağlıksız olduğunu apaçık bir şekilde ortaya koymaktadır. Mesela bir kurumda 1700 hükümlü/tutuklu varken sadece 250 İKM görev yapmakta, ama diğer bir kurumda 1000 civarı hükümlü/tutuklu olmasına rağmen yine 250 civarı personel görev yapmaktadır. Sayılarının bu kadar yetersiz olması görevli personel üzerindeki iş yükünü artırarak, daha çok yıpranmasına neden olmaktadır. Hâlbuki hükümlü/tutuklu sayısına ve yukarıda bahsettiğim personeli sınıflandırma sistemine göre yapılsa bu tayinler; hem personeli hem de bakmakla yükümlü olduğumuz hükümlü ve tutuklular için daha iyi bir yaşam anlamına gelecektir.

MUHAMMET BİRER


YAZARIN SON YAZILARI
Reform İçimizde Saklı !! - 12 Haziran 2016
Gardiyan Değil! - 24 Nisan 2016
Kadın Olmak! - 8 Mart 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.