Kenara Çekilme Sende Katıl

Kenara Çekilme Sende Katıl

Toplum olarak yapımız gereği olumsuzlukları görür eleştirir ve genelde çözüm önerisi sunmadan kenara çekilir ve birilerin gelip sorunu çözmesini bekleyen, bunun sonucunda yorum yapmak isteyen bir yapımız vardır. Bu genelde gerek sosyal yaşam alanında gerekse iş ve diğer alanlarda hep böyledir. Yaşadığımız çevrede oluşan bir olumsuz olaya karşı müdahalemiz ön yargılı davranarak suçlu suçsuz ayırımını kendi görüş ve deneyimlerimize dayanarak yorumlar ve kendi bilinçaltımızla sorgulayarak olayı sonuçlandırırız. Olaya karşı ne bir çare nede olumsuz yönlerin giderilmesi yâda olumlu taraflarını daha iyiye götürmek için bir çalışma yapmayan sorunun giderilmesine katkı sağlamayan kendi iç dünyamıza çekilen bir ruh halimiz vardır.

Şunu iyi bilmek gerekir ki eleştirinin amacı yaşanan olumsuzlukları gidermek ve alternatif öneriler sunarak olumlu bir ortam yaratmak ve ileri seviyelere taşımaktadır. Fakat ülkemizde genellikle sorunlar bir ortamda sohbet olsun zaman geçsin mantığı ile geçtiğinden sorunlarımız çözülememektedir. Aynen ceza infaz kurumlarında yaşanan sorunlara çözüm bulamaması mantığı gibi. Kurumlarda görev yapan  personelimiz genelde sorunları kendi aralarında tartışır konuşur ve bulunduğu ortamda bırakıp gider. Herhangi bir çözüm ve öneri sunmadan sorunlarıyla baş başa kalır. Bu da personel sorunlarına maalesef olumsuz etki yapmakta ve sorunların çığ gibi büyümesine neden olmaktadır. Hâlbuki ceza infaz kurumları personelin öncelikle sorunlarını çözmüş modern hayata uyum sağlamış hayata aktif ve güzel bakan insanlardan oluşması kurumun işleyişi konusunda hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle ceza infaz kurumlarında görev yapan personelin sorunlarını anlatacak ve kaynaşmayı sağlayacak ortamların yaratılması gerekmektedir. Bu ortamların genelde personelin kendisini rahat hissettiği, eğleneceği ve kaynaşmanın doruk seviyesine taşınacağı ortamlar olması büyük önem taşıyacaktır. Genelde personelimizin iş ortamında uzak ve diğer personeli tanıma fırsatı bulduğu yerler eğitim merkezleridir. Eğitime alınan personelin birbirini tanıması ve kurumun dışında diğer meslektaşları ile bir araya gelerek sorunları tartışarak çözüm araması,yapılan uygulamaları karşılaştırma imkanı bulması büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra personelin kaynaşmasının iş ortamına olumlu etki yarattığı göz önünde bulundurulduğunda personelin piknik, gezi gibi sosyal faaliyetlerine katılarak pozitif bir standart yakalayacağı mutlaka  göz önünde bulundurulması, ülke genelinde personele bu tür faaliyetlerin organize edilmesi olumlu katkı sağlayacağı unutulmamalıdır.

Sonuç olarak kurum personelinin eğitim ve psikoloji konusunda yeterli seviyeye getirilmesi uygulanacak yeni reformlar ve uygulamaların hayata geçişinde önemli bir rol oynayacaktır. Olumsuz durumlar azami miktara inecek ve ülkemizdeki ceza infaz kurumları modern hayata daha etkili ve verimli bir şekilde cevap verecektir. Bu uygulamalar hükümlü ve tutuklu ihtiyaçlarına da olumlu katkı sağlayarak oluşacak aksaklıklar giderilmiş olacaktır. Bu yüzden  sorunlara karşı susmayarak görüş bildirerek tek yürek olarak  Adalet Bakanlığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü nün yapacağı eğitim ve faaliyetlerine gerekli önemi vererek yapılacak değişim hareketlerine destek vererek bu gelişim ve değişim için  kenara çekilme sende katıl……

 

LATİF ÇELİK

AMBAR MEMURU

İZMİR 1 NOLU F TİPİ YÜKSEK GÜVENLİKLİ KAPALI CİK MÜDÜRLÜĞÜ


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.