Merak Etmeyiniz !…

admin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 401 makalesi bulunuyor.

MERAK ETMEYİNİZ

Merak insanların bazen kuşkularını gidermede bazen yeni buluşların ortaya çıkmasındaki insan fıtratında bulunan özelliklerinden biridir. Hani derler ya fazla merak kediyi öldürür. Ama merak edemeden duramaz insanoğlu. Bazen kavga eden iki kişinin kavga sonundaki durumları, bazen bir futbol maçı, bazen iki ünlünün yaşantısı bunlar bizim vazgeçilmezlerimizden biri olmuştur.

Yapısı gereği genelde toplumda fazla yer almayan fakat her şahsiyetin mutlaka uzaktan yakından ilgisi bulunan kurumlardır ceza infaz kurumları. Kimimizin yakını, arkadaşı, eşi, dostu yaşanan talihsiz olaylardan dolayı cezasını infaz etmek üzere ceza infaz kurumlarına alınırlar. Dediğim gibi vatandaşların işleri olmadıkça bilinen bir yer değildir ceza infaz kurumları. Hele ki bir yakının kuruma düştüğünü öğrenen kişilerde büyük bir telaş ve panik başlar.Çünkü bilinen kurumlar değildir.Birde çok eski zamanlarda cezasını kuruma çekmek için giren biri yakınında varsa abartı üzerine abartı bir sohbet başlar. Şu oldu bu oldu diye muhabbet sohbet uzayıp gider. Ama yinede yeni yüzü bilinmez ceza infaz kurumların.

Toplumumuzda bilinen eski yanlışlıklar ve görsel basının verdiği yanlış bilgiler yüzünden ceza infaz kurumları hakkında bilgiler hep yanlış olmuştur. Bir yakınının ceza infaz kurumuna giren yakını için hemen harekete geçilir ilk önce hangi kuruma nakledildiği ile başlar süreç, daha sonra genel ihtiyaçların ne olduğu ne olacağı öğrenilir. Zaten hükümlü ve tutuklu yakınları gelişen teknolojik imkanları kullanarak tüm kurumların internet sitesinde iletişim bilgileri menüsünde ilgili kurumu arayarak yakını hakkında gerekli tüm ziyaret,giyim,sağlık konusunda bilgileri almaktadır.

Karşılaşılan olaylar sonucunda hükümlü ve tutuklu yakınlarıyla ilgili çeşitli diyalogların oluştuğu görülmüştür. Bunlardan bir tanesini örnek vermek gerekirse tutuklu yakını ceza infaz kurumu çalışanı arasında geçen diyalog şöyle gelişmiştir. Tutuklu yakını kurum çalışanına eşinin hasta olduğunu derhal ilaçların verilmesi gerektiğini yemek yemesi gerektiğini aktarır.Kurum çalışanı ise tutuklu yakınına tüm ihtiyaçların devlet tarafından karşılandığını beyan ettiği halde tutuklu yakını inanmaz .Neyse tutuklu yakını gerekli prosedürü tamamladıktan sonra yakını ile görüştüğünde gerçektende içerideki yakınına devletin tüm imkanları sunduğunu ve idari yönetimi ile kurum çalışanlarına teşekkürü bir borç bilerek kurumdan ayrılır. Tutuklu yakının artık görsel basın ve geçmişteki ceza infaz kurumu imajı beyninde yıkılmış ve yeni modern, insan haklarına saygılı ve dünya kritelerlerine uygun ceza infaz kurumu imajı düşüncesi oluşmuştur.

Sonuç olarak ceza infaz kurumlarımız artık değişen dünyaya ayak uydurmuş modern çağın gerektirdiği tüm teknolojik imkanları kullanarak yerinde ve zamanda tüm hizmetleri vermeye çalışan, kurum personeli eğitimini ön planda tutarak insan haklarına saygılı ,anayasal kanunlar çerçevesinde hareket eden idari yönetimle Avrupa standartların üstüne çıkmış kurumlar olarak toplumdaki yerini almıştır.Bu yüzden artık net bir ifadeyle diyoruz ki MERAK ETMEYİNİZ yakınlarınız CTE ailesine emanet.

LATİF ÇELİK

AMBAR MEMURU

İZMİR 1 NOLU F TİPİ YÜKSEK GÜVENLİKLİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU MÜDÜRLÜ’ĞÜ


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.