Mobbing

Burak Şerbetçioğlu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 5 makalesi bulunuyor.

Ceza İnfaz Kurumlarımızda yaşanan mobbing’i anlatmama gerek olmadığını düşünerek, haksızlığa uğrayan ve mağdur olan arkadaşlarımızın yanında yer almamız temennisi ile sözlerime başlıyorum.

Mobbing bilim adamlarının son yıllarda farkına vardığı gündemine aldığı ama geçmişine baktığımızda eskiye dayanan, çalışanları sağlık, iş güvencesi, motivasyon gibi konularda psikolojik olarak çaresizliğe sürükleyen, yıpratan, korkutan; tacize, kötü davranışlara ve yıldırmaya maruz kalmalarına sebep olan bir işyeri travmasıdır.

Bu sürecin basından sonuna kadar hedef alınan kişilere sistemli bir şekilde duygusal saldırı gerçekleştirilmektedir. Mobbing sürecinde mağdura karsı; açıkça şerefini lekeleme, hakkında söylenti çıkarma, iftira atma, toplum önünde küçük düşürme gibi fiziksel ve bedensel olarak etkileyebilecek eylemler uygulanmaktadır. Kişinin çalışma arkadaşlarıyla iletişim kurmasına, sosyal ilişkilerine, itibarına, mesleki yeterliliğine ve sağlığına saldırılmaktadır. Mobbinge maruz kalan kişi gördüğü bu yıldırma ve baskı uygulamalarının neticesinde psikolojik ve sosyal açıdan büyük bir çöküş yasamaktadır.

Her şeyden önce mobbing davranışlarının insan haklarına aykırı nitelikte oldukları unutulmamalıdır.Bir çalışanın mağdur olması, ileride başka çalışanlarında maruz kalabileceği izlenimi oluşturmalıdır. Mobbing sürecinde mağdurun fiziksel ve psikolojik sağlığı da bozulmaktadır Yapılan araştırmada görülmüştür ki mağdurlar en çok kendilerine aşırı iş yüklenerek mobbing uygulandığını belirtmişlerdir.

Toplumumuzdaki bireyler çoğunlukla iş hayatında duygusallıktan tamamen arınamamakta, rasyonellik ve profesyonellik her zaman ön plana geçememektedir. Rekabetin yoğunlaştığı,bireyselliğin arttığı, kişisel hak ve özgürlüklerin en önemli değerler haline geldiği Avrupa ülkeleri ve Amerika’ nın aksine ülkemizde halen yardımlaşma, dayanışma, kişiler arası ilişkiler, aile bağları son derece önemli ve değerli unsurlardır. İşsizlik oranlarının yüksekliği, eğitim, kültür ve refah seviyesinin düşüklüğü, toplumsal bilinç ve farkındalığın düşük seviyede olması gibi olumsuz niteliklerin yanında bu olumlu özellikler ülkemizde, sürecin ağır etkilerini kısmen hafifletmektedir.

Şöyle ki; mobbing mağduru, bireysel olarak mobbingle mücadele etmeye çalışıyor ancak başarılı olamıyorsa, iletişim kanallarının zayıflığı, hiyerarşik yapının fazlalığı ya da kapalı kapı politikasının uygulanıyor olması gibi kurum kültüründen kaynaklanan nedenlerden ötürü mobbingle kurumsal anlamda da mücadele edilemiyorsa bu durumda mobbing mağdurunun direnme gücü azalacak bu da mobbing uygulayanın hedefine ulaşmasına yardım edecektir. Bu şekilde mobbing uygulayanın lehine sonuçlanan mobbing olaylarının artması çalışanlar tarafından bu durumun örgütün yapısının bir parçası olarak algılanmasına neden olacak, çalışanlarda bu mantıkla işyeriyle olan bağlarını şekillendireceklerdir.

Sonuç olarak, mobbingle mücadelede, mobbing kavramının adını koymak ve farkındalığı sağlamak önlemi kolaylaştırır.Yani karşılaştığı sorunun mobbing olduğunu bilmek ilk olarak bilinmesi gereken şeydir. Bunun yanında psikolojik yıldırmaya karşı Stresle basa çıkma ve yasam kalitesini artırma amacıyla, durumu ya da duruma verilen tepkileri değistirmek yani “stres yönetimi” için, bireysel stratejiler söz konusudur. Fiziksel hareketler, meditasyon, biyolojik geri besleme,zaman yönetimi, çatısma yönetimi, düzenli uyku ve dengeli beslenme baslıca bireysel basa çıkma teknikleridir. Bireysel basa çıkma tekniklerinin kullanımında görev bireye düsmektedir. Ayrıca çalışma hayatında iletişim kanallarını güçlendirmek suretiyle sendikaların, meslek örgütlerinin, insan kaynakları bölümlerinin ve yöneticilerin mobbinge maruz kaldığına dair mutlak bilgindirilmesi gerekir.

 


YAZARIN SON YAZILARI
ANEKDOTLAR - 22 Aralık 2016
Mobbing - 30 Nisan 2016
Sözün Özü… - 17 Ocak 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.