Patlamaya Hazır Volkan !

Burak BAHÇACI

Yazarın şu ana kadar yazılmış 19 makalesi bulunuyor.

PATLAMAYA HAZIR VOLKAN

Hikaye bu ya!

Bilgeler şehrinde ustalıkta nam salmış bir ihtiyar varmış. Bu ihtiyar yaptığı işi o kadar güzel yaparmış ki herkes ona danışır, ondan fikir alır, hata şehrin ileri gelenleri başta olmak üzere herkes çocuğunu bu işinin ehli ihtiyar ustaya çırak olarak verip, edep erkan, ilim irfan öğretsin istermiş. Bizim usta hem gelen ısrarlardan dolayı hem de yaşının ilerlemesiyle siparişleri yetiştirememeye başlamasından ötürü yanına bir çırak almaya karar vermiş. Yanına aldığı çocuk hamaratmış. Üstelik de her işi hemen öğreniyormuş. Siparişler hiç gecikmeden müşterilere ulaşıyormuş.

Ama gel gör ki çırağın daha öğreneceği çok şey varmış.

Usta, çırağı ham iken pişirmiş. Günler günleri, aylar ayları kovalamış. Çırak patlamaya hazır bir volkan haline gelmiş. Usta çırağının neredeyse bütün incelikleri öğrendiğini görüp onunla gururlanıyor ve çırağıyla birlikte zanaatını ve kazancını zirveye taşımayı düşünürmüş. Günlerden sonra bir gün usta dükkana geldiğinde her gün kendisinden evvel gelen çırağı göremez. Saatler ilerler ama hala görünürlerde yoktur. Usta telaşlanır. Oysa ki hiç geç kaldığı olmazmış bu çırağın. Akşam olur, usta dükkanı kapatır çırağın evine uğrar. Kapıya çıkan çırağa merakla ve talaşla işe neden gelmediğini sorar. Usta ‘Hastalandım.’ ya da ‘herhangi bir işim çıktı.’ gibi bir cevap beklerken, aldığı cevap yaşlı dizlerinin bağını çözmüş, Olduğu yerde, soğuk duvara öylece yaslanıp kalmıştır. Artık kendi yoluma gideceğini söyler çırak. Ustasının öğrettiği bilgilerin ona çok şey kattığını ve ustalık ilmine ulaştığını söyleyerek yolunu ayırmak ister. Usta bu duruma çok üzülür. O istermiş çırağının bu bilgeliğe vâkıf olmasını. Hatta bu uğurda ona bildiği bütün maharetleri öğretmiştir. Biri hariç. Bu ise öğrendiği diğer bütün her şeyi ne zaman, nasıl ve nerede kullanması gerektiğidir. Şayet çırak bu bilgeliğe de ulaşsaydı zaten ustasına sırt çevirmez, onu yüz üstü bırakmazdı. Bu bilgeliğe ulaşamadan, her şeyi bildiğini zanneden çırak, çok geçmeden ayrıldığı yolda kendini harap etmiş, elinde avucunda ne varsa kaybetmiştir.

Oysa ki kendini patlamaya hazır bir volkan hissetmekteydi ama patlayamadan, içindeki cevheri ortaya çıkaramadan yok olup gitti.

Çırak buradan ders almış mıdır bilinmez ama buradan alınması gereken en önemli ders bir çırağın ustasından öğrendikleriyle, ustasına karşı tehdit olarak kullanmaya kalkmasıdır. Hiçbir usta çırağına tüm bilgilerini hemen öğretmez. bazı bilgelikler en son öğrenilir ki çırak o bilgelikle patlamaya hazır bir volkan gibi Etrafını yakıp yıkarak değil de, küçücük aleviyle etrafına kocaman bir aydınlık saçan mütevazi bir mum olabilmeyi öğrensin. Yani uzun lafın kısası dostlar! Yola çıktıklarınızı yolda bulduklarınıza değişmeyin. Yoksa sizde çırak gibi patlamaya hazır bir volkan olduğunuzu zannederken biri çıkıp size puf diye üfler. Sönersiniz…


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.