SİNOP E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMUNDAN GÖRKEMLİ ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLAMASI

SİNOP E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMUNDAN GÖRKEMLİ ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLAMASI

SİNOP E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMUNDAN GÖRKEMLİ ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLAMASI

Sinop E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Çanakkale Zaferi’ nin 101. Yıldönümü ve Şehitler Günü dolayısıyla hükümlü tutuklulara ve kurum personeline yönelik olarak 18 Mart 2016 Cuma günü Kurum çok amaçlı salonunda bir program düzenlendi.

Programa Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan KAYA, Cezaevi Savcısı Aykut BALCI, Kurum Müdürü Özer DUMAN, Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Vehbi İMAMOĞLU, Kurum 2. Müdürleri, kurum personeli ve 200 tutuklu hükümlü katıldı.

Programda ilk olarak, Sinop Alaaddin Camii müezzini Vasıf ARSLAN’ ın okumuş olduğu Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Mehmet Akif ERSOY’ un “Çanakkale Şehitlerine” Kasidesi yer aldı. Daha sonra Kurum Vaizi Bahadır AYDIN tarafından Çanakkale’ de, Kurtuluş Savaşında ve yakın zamanda terör saldırıları sonucunda şehitlik mertebesine ulaşan, asker ve güvenlik görevlilerimiz için dua okundu. Salonda bulunan izleyiciler tarafından okunan dualara hep bir ağızdan amin denildi.

Programda daha sonra Dünya Tarihinin en azametli savaşlarından biri olan Büyük Çanakkale Zaferi’ nin kazanılmasında yaşanan fedakarlıkları, insan üstü mücadeleler sonucu kazanılan zaferleri konu olan “Çanakkale Ruhu” adlı kısa film gösterimi yapıldı. Film gösterimi sırasında Çanakkake Savaşlarında yaşanan gerçek yaşam öykülerinin izlenmesi sırasında izleyenlerin zaman zaman duygulu anlar yaşadığı görüldü.

Programda daha sonra Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Vehbi İMAMOĞLU tarafından “Çanakkale Zaferi ve Kurtuluş Savaşı Yılları” konulu konferans düzenlendi.

Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Vehbi İMAMOĞLU konferansında “Çanakkale Savaşları Türk ve Dünya tarihi açısından bir dönüm noktasıdır, Bu savaş Türk Milletinin bir varoluş mücadelesidir, İnsan üstü mücadelelerin yaşandığı bu savaşta pek çok kahramanlık destanları yaşanmıştır. Kurtuluş Savaşının kazanılmasına zemin hazırlayan Çanakkale Savaşları millet olma iradesinin ve azmin mücadelesidir.” şeklinde konuştu.

Programın sonraki bölümünde, kurum tiyatro eğitmeni İnfaz Koruma Memuru Eyüp SARBAN tarafından hazırlanan ve tamamı hükümlü tutuklulardan oluşan tiyatro ekibi tarafından, Çanakkale Savaşlarında yaşanan dramatik ve destansı olayların konu edildiği “Karanlıklar Ordusu” adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Gerek sahne dekoru, oyuncu kostümleri gerekse de sahne performansı bakımından büyük beğeni toplayan oyunun final sahnesinde açılan Türk Bayrağı salonda bulunan herkes tarafından ayakta alkışlandı.

Program sonunda bir konuşma yapan Kurum Müdürü Özer DUMAN konuşmasında “Bugün burada büyük Çanakkale zaferimizi kutlarken, aziz şehitlerimizin manevi şahsiyetlerinin huzurunda bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Çanakkale zaferinin ülkemiz ve milletimiz için ne kadar önemli olduğunu kelimelere sığdırmak çok güç. Büyük Türkiye’mizin tarihi hep böyle şanlı zaferler ve destanlarla dolu ,Bugün burada bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde bizlere desteğini esirgemeyen Sinop Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Ozan KAYA ya ve tüm katılımcılara teşekkür ederim’’dedi .

Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan KAYA ise ‘Büyük Savaş’ın gidişatını etkileyerek, dünya tarihinin mazlum milletler adına yeniden yazılmasına vesile olmuş bu büyük zafer, aynı zamanda bu toprakların benzersiz fedakarlıklarının da bir göstergesidir. Savaş alanlarında gösterilen bu büyük fedakarlıklar, birlik ve beraberliğimizin sonsuza kadar sürmesine temel oluşturmuştur. Bugün burada seyrettiğimiz kısa film gösteriminde Çanakkale savaşında gözlerini kaybeden bir gazimiz (bugünleri gördüm ya artık görmesem de olur) diyordu Ben ülkemizin tüm düşmanları yok olana kadar ,kahrolana kadar görmek istiyorum…Bu büyük zaferin yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, birlik ve beraberliğimiz için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum’’ dedi.

Program toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

18mart2016-1
18mart2016-2
18mart2016-3

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.