Televizyondaki Cezaevi

Cevdet Güneş

Yazarın şu ana kadar yazılmış 5 makalesi bulunuyor.

            Malum, her geçen gün televizyonlarda birçok dizi başlayıp, devam edip ve bitmektedir. Çok farklı konuların işlendiği dizilerin bir kısmında da ceza infaz kurumları ve kurumlarda görevli ceza infaz personeli ile temsili hükümlü ve tutuklular da işlenmektedir.

Ancak ne işlenme, ne işlenme…

Bir bakıyorsunuz hükümlü-tutuklu koğuş içerisinde elinde cep telefonu ile konuşuyor,

Bir bakıyorsunuz görevli ceza infaz personeli cezaevine para karşılığında bir şeyler getirip, götürüyor,

Bir bakıyorsunuz bir içki sofrası dizilmiş sadece kuş sütü eksik,

Bir bakıyorsunuz sadece 1 görevli infaz koruma memuru vasıtasıyla cezaevinden mahkum kaçırılıyor,

Bir de bakıyorsunuz ki görevli infaz koruma memurları hükümlü-tutuklulara işkence ederken resmediliyor…

           Baştan aşağı saçmalıklarla bu diziler maalesef ki fazla reyting almakta ve buna bağlı olarak da mantar gibi türemektedirler. Gerçek ile uzaktan yakından alakası olmayan ve sadece senaristlerin kendi hayal dünyalarında yarattıkları bu cezaevi profili ne yazık ki, toplum nezdinde ceza infaz kurumları ve görevli personel hakkında olumsuz izlenim bırakmaktadır. Bu durum, zor, yorucu ve ceza infaz kurumunun olumsuz psikolojisi ile görevlerini yerine getirmekte olan ceza infaz kurumu personelinin moralini de bozmaktadır.

            Ayrıca, diziler haricinde ne olduğu belirsiz medya artıklarının da canlı yayınlarda ağızlarından salyalar akarak görevli personelimiz hakkında söylediği ahlaksızca ve mesnetsiz laflar, personelimize yönelik maalesef kamuoyu tepkisi de oluşturmaktadır. Ancak gerek Genel Müdürümüz, gerekse de Müsteşarımızın arkamızda olarak bu tür saldırılara karşı personelimizi savunması çok yerinde olmuş, ve personelimizi morallendirmiştir.

            Önümüzdeki dönemde bu tür toplumun kafasını karıştıran saçma sapan diziler ile kurumlarımız ve personelimize çamur atmaya çalışan medya artıklarının hayatımızdan ve televizyonlarımızdan çıkmasını ümit ediyorum.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet Kara dedi ki:

    Çok önemli biir konu ,ama ne yazık ki ulusal bazda bir tepki oluşturulamadı.
    Umarım gerekli çalışmalar yapılırda cezaevleri ve görevli infaz koruma personellerinin uğradığı haksızlık bir an önce son bulur.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.