Türkiye’de Denetimli Serbestliğin 10. Yılı Sempozyumu yapıldı…

Türkiye’de Denetimli Serbestliğin 10. Yılı Sempozyumu yapıldı…

“Uluslararası Yaklaşımlar” temalı Türkiye’de Denetimli Serbestlik 10. Yılı Sempozyumu  Genel Müdürlüğümüzün Ev Sahipliğinde  08-10 Aralık 2015  tarihleri arasında yapılmıştır.

İstanbul Elite World Business Otel’de gerçekleştirilen sempozyumun açılışı 08 Aralık 2015 tarihinde yapılmıştır. Açılış törenine; Adalet Bakanlığı Müsteşarı Sayın Kenan İPEK, İstanbul Valisi Sayın Vasip ŞAHİN, Genel Müdürümüz Sayın Enis Yavuz YILDIRIM, Avrupa Denetimli Serbestlik Konfederasyonu (CEP) Yönetim Kurulu Üyesi Gerry MCNALLY, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem SÖZÜER ve çok sayıda davetli katılmıştır.

Açılışta konuşan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İPEK; Denetimli serbestlik alanındaki uygulamaların hem zor, hem de risk oluşturduğunu, çünkü, suç işlemiş bireylerin cezalarını ceza infaz kurumlarında değil aile ve sosyal ortamlardan kopmadan toplum içerisinde çektiğini, bu durumun da denetimli serbestlik içinde bulunan kişilerin denetim ve takiplerinin belli bir program dahilinde titizlikle yerine getirilmesini gerektirdiğini, 137 merkezde faaliyet gösteren Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinin fiziki altyapısının, ceza infaz kurumlarına paralel olarak güçlendirildiğini, Ceza infaz kurumları ve Denetimli Serbestlik Müdürlükleri için yükümlülerin sevk, nakil, denetim ve takip işlerinin daha etkili gerçekleştirilmesi için hizmet aracı sayısının artırıldığını, 2 bin 249 araçla çalışmaların yürütüldüğünü, Denetimli Serbestlik Müdürlükleri tarafından yükümlülerin denetim ve takiplerinin daha hızlı ve kolay yapılması için motorize ekipler kurulduğunu, önem verdikleri diğer bir konununda ceza infaz sistemindeki insan kaynağının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi olduğunu söylemiştir.

Genel Müdürümüz Enis Yavuz YILDIRIM’da yaptığı açılış konuşmasında; denetimli serbestlik uygulamasının başladığı 2005 yılından bugüne azımsanamayacak mesafeler alındığını, uygulamanın birinci yılında 7.185 olan karar sayısının, bugün yaklaşık 500 binlere ulaştığını, bu artışın gelinen noktanın görülmesi açısından önemli olduğunu vurgulamıştır.

Avrupa Denetimli Serbestlik Konfederasyonu (CEP) Yönetim Kurulu Üyesi Gerry McNally ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer’in açılış konuşmalarının ardından açılış programı sona ermiştir.
Sempozyum’un birinci günü öğleden sonraki bölümünde ana bildirilerin sunumları yapılmıştır. İkinci gün; dört farklı salonda 16 farklı grup çalışması  ve paneller gerçekleştirilmiş, üçüncü günün ilk yarısında ise panel çalışmalarına devam edilmiştir.

Sempozyum 10 Aralık 2015 tarihinde yapılan kapanış programı ile sona ermiştir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.