Türkiye’deki Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde Çocuklar İçin Etkili Bir Risk Değerlendirme Sisteminin Geliştirilmesi” Projesi Yürütme Kurulu Toplantısı Yapılmıştır

Türkiye’deki Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde Çocuklar İçin Etkili Bir Risk Değerlendirme Sisteminin Geliştirilmesi” Projesi Yürütme Kurulu Toplantısı Yapılmıştır

Türkiye’deki Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde Çocuklar İçin Etkili Bir Risk Değerlendirme Sisteminin Geliştirilmesi” Projesi Yürütme Kurulu Toplantısı Yapılmıştır

“Türkiye’deki Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde Çocuklar İçin Etkili Bir Risk Değerlendirme Sisteminin Geliştirilmesi” Projesinin ilk yürütme kurulu toplantısı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nde 10/03/2016 Perşembe günü yapılmıştır.

Genel Müdürlük toplantı salonunda Genel Müdür Yardımcısı Ali YILDIZ başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ilgili birimlerinden daire başkanları, tetkik hâkimleri ve uzman personel ile UNICEF, AB Delegasyonu, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın diğer birimlerinden temsilciler katılmıştır.

Toplantının açılış konuşmaları Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ali YILDIZ ve UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Sayın Lieke van de WIEL tarafından yapılmıştır. Sayın YILDIZ konuşmasında, 10 yıldır her gün daha da büyüyen Türk Denetimli Serbestlik Sisteminin, hızla gelişen bir ceza infaz sistemi olduğunu belirterek, son verilere göre, ülke genelinde denetimli serbestlik tedbiri altında olan 225.839 kişiden 11.338’nin çocuk olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca projenin var olan hizmetlerin verimliliğini ve etkinliğini daha da arttıracağını ifade etmiştir.

UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Sayın Lieke van de WIEL ise konuşmasında, Türk Denetimli Serbestlik Sistemine fayda sağlayacak böyle bir projenin ilk yürütme kurulu toplantısına yoğun ilgi ve katılımdan dolayı memnuniyetlerini özellikle vurgulamıştır. UNICEF olarak Çocuk Adaleti konusunda birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini, denetimli serbestlik tedbiri altında olan her çocuğun ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini, risk değerlendirme sisteminin bu konuda birçok fayda sağlayacağını, denetimli serbestlik sisteminin daha da güçlenmesine destek olacaklarını, teknik destekten öte yapılan işbirliği sayesinde projenin görünürlüğü sayesinde hizmetlerin geliştirileceğini dile getirmiştir.

Açılış konuşmalarından sonra söz alan AB Delegasyonu Finansal İşbirliği Bölüm Başkanı Sayın Michael RUPP, temel hakların korunmasına yönelik bu projenin aynı zamanda çocuklara yönelik olması sebebiyle projeye ayrıca bir önem verdiklerini belirtmiştir. Bu sebeple, söz konusu projeye verdikleri önemi göstermek amacıyla proje açılış törenine en üst düzeyde katılım sağlayacaklarını ifade etmişlerdir.

Toplantıya UNICEF Çocuk Koruma Birimi’nden Dilek KARAGÖZ tarafından yapılan sunum ile devam edilmiş olup, projenin başlangıcından bu yana gerçekleştirilen faaliyetler hakkında katılımcılara bilgi verilmiştir. Sayın KARAGÖZ, projenin genel hedefinin daha etkili, önleyici ve rehabilite edici bir müdahale sistemi oluşturarak Türkiye’deki çocuk adalet sisteminin verimliliğinin ve etkililiğinin arttırılması olduğunu belirtmiştir.

22 Aralık 2015 tarihinde başlayan ve 24 ay sürecek olan Proje ile denetimli serbestlik hizmetlerinden faydalanan çocukların topluma yeniden kazandırılması amacıyla çocuklara yönelik AB standartlarına uygun, etkili ve ölçülebilir hizmetlerinin geliştirilmesi, risk ve ihtiyaç değerlendirme araçları oluşturulması hedeflenmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.