Ücretsiz Ulaşım Hizmeti

Ücretsiz Ulaşım Hizmeti

Ceza infaz kurumlarında çalışan personel arkadaşların taleplerinden biride ücretsiz ulaşım hakkı oluşturmaktadır. Sık sık dile getirilen fakat bu konuda hiçbir çalışma yapılmayan ender konulardan biridir. Özellikle büyükşehirlerde lojman imkânlarının kısıtlı olmasından dolayı kurum personeli kiralık ev olayını tercih etmek zorunda kalmaktadır Özellikle kurumların şehir dışında olması veya şehir içinde bulunan ceza infaz kurumlarının çevresindeki evlerin kiralarının yüksek olmasından dolayı, Kurum personelleri kiralık ev olarak genelde uzak yerleşim yerlerini tercih etmek zorunda kalmaktadır.

Kurum personelleri genelde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün izni ile vermiş olduğu servis hizmetlerinden faydalanarak kuruma gelmektedir. Servis güzergâhlarına ayrıca gelmek için ulaşım araçlarından faydalanmaktadır. Kira ve ulaşım giderleri böylelikle personele ayrı bir ekonomik yük getirmektedir. Diğer kamu kurumlarına bakıldığında ulaşım araçlarına özellikle üniforma ile araçlarını kullanana personellerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Hatta bazı büyükşehir illerinde yaşanan bazı tatlı olaylara bakıldığında polis, zabıta ve ikbm veya ikm arkadaşlarımız ulaşım araçlarına aynı anda seyahat etme esnasında diğer mesleki gruplardaki personel arkadaşların (polis, zabıta vb) ücretsiz ulaşım araçlarından faydalandığı görülürken ceza infaz kurumu personelimizin ücretsiz ulaşım hakkından mahrum kaldığı görülmekte hatta çevredeki insanların şaşkın şaşkın bakışlarına maruz kalarak seyahat ettiği görülmektedir.

Ücretsiz ulaşım hakkının ceza infaz kurumu personeline yapılacak yasal düzenlemelerle verilmesi kurum personelinin ekonomik olarak rahatlatacağı kanısındayım. Yapılacak düzenlenmelerin bireysel olması da ayrıca sorunun çözümüne katkı sağlamayacağı öngörülmektedir. İstenilen yıpranma hakkı yanında ücretsiz ulaşım hakkının verilmesi kurum personeline ekonomik alanda büyük katkı sağlayacaktır. Çünkü ekonomik özgürlük olumlu bir hava yaratacağından ekonomik iyileştirmenin personel davranışlarına katkı sağlayacağı unutulmamalıdır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.