YOL AÇIK YOLA ÇIK

İsmail Tosun

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.

Bugün ülkemizde yaşananları gördükçe hayret etmemek elde değil. Gün geçmiyor ki yeni bir olay yaşanmasın. Tabi bunlardan biz İnfaz ve Koruma Memurlarını ilgilendiren gelişmelerde mevcut. Aslında bu olaylar bizi ters orantılı ilgilendirmektedir. Bugün Hakime Savcıya, Öğretmene Polise, Kaymakama Valiye zam oranları konuşulmakta hem de ne zam tam da biz İnfaz Koruma Memurlarının aldıkları maaş kadar zam. Eminim bütün arkadaşlarım ve buna bende dahil olmak üzere konuşmuşuzdur, eleştirmişizdir.

Bir şeyin farkına varmamız gerekir ki o da biz hakkımızı yanlış yöntemlerle aramaktayız. Biz hep Bakanlığı Genel Müdürlüğü eleştiriyoruz. Eleştirmek yerine neden bir yol açmıyoruz neden bir yola çıkmıyoruz. İnfaz Koruma Memuru olarak öncelikle biz imajımızı düzeltmeliyiz. Bunu da halk gözünde artırma yoluna gitmeliyiz. Kendi içimizde bulunan ve imajımıza zarar veren her unsuru ve insanı gerekli yöntemlerle düzeltmeliyiz ki biz hak ettiğimiz yere erişelim. Değerli arkadaşlarım elbette herkes kendi gücünce bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan sıkıntıları sadece biz bilmekteyiz. Bu herkese duyurmanın formülü de halktan geçiyor. Biz öncelikle halkın gözünde itibarlı bir pozisyona gelmeliyiz ki hakkımızı aramakta daha güçlü olalım. Eskilerden kalan bir gardiyan algısı var biz ne kadar İnfaz ve Koruma Memuru desek de halk bizi gardiyan olarak tanıyor. Tanıması önemli değil kötü hatıralarla anımsıyor. Tabi buna medyanın da katkısı çok. Film ve Dizilerde İnfaz Koruma Memurları rüşvet yiyen haksızlık yapan ve aşağılayıcı tavırlar sergileyen insanlar olarak gösteriliyor. Fakat diğer meslekler öyle mi. Bunun değişmesi bizim elimizde arkadaşlar. Nasıl mı size bir anımı anlatayım. Bir gün bir iş için Jandarmaya gittim işlerimle ilgili gerekli işlemleri yaptırdım ve karakoldan çıkacakken bir Jandarma Astsubay bana dönerek “ sen benim gardiyanlara bakış açımı değiştirdin ben gardiyanları hep asık suratlı ve kaba insanlar olarak tanıdım kendini hiç bozma hep böyle güler yüzlü ve nazik ol Cezaevinin seni bozmasına izin verme “dedi.

Kısacası biz asık suratlı ve kaba saba insanlar olarak görünüyoruz demek ki. Bunun için de özel hayatımızda da dikkatli ve özenli davranmamız mesleğimizin bugünü ve geleceği için önemlidir. Burada her bir bireye ayrı ayrı görev düşmekte. Biz toplum önünde imajımızı düzeltelim ki hak aramamız da daha kolay olsun. Yani arkadaşlar yolumuz açık tek yapmamız gereken yola çıkmaktır. Daha güzel günler görmemiz dileklerimle.


YAZARIN SON YAZILARI
YOL AÇIK YOLA ÇIK - 13 Şubat 2017
Mesele Cinsellik mi? - 18 Kasım 2016
CTE Yine mi HARİÇ! - 2 Ağustos 2016
Üniformalı Müdür! - 29 Mayıs 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.